... příběh Mirka a Jany... (jména jsou změněná pro zachování soukromí. Příběh sdílíme s jejich svolením)
Mirek a Jana jsou spolu 7 let. Jirka poslední dva roky pracuje na home office a Jana ve školství. Mají dvě děti. Mirek se na Janin příchod vždycky moc těší, protože je obvykle jediným dospělým za celý den, s kým si může promluvit. Jenže Jana po příchodu domů potřebuje klid, aby se mohla odpoutat z práce a hned utíká za dětmi, aby si je trochu užila a pak si lehla a usnula. Zde vznikalo mnoho nedorozumění. Mirek se cítil odmítaný a nedoceněný, Jana se cítila zatěžovaná a nerespektovaná. Oba se cítili nepochopení a začalo mezi nimi narůstat napětí. Ve své podstatě oba potřebovali něco jiného a neuměli si to srozumitelně říci, proto sklouzávali k frustraci nebo výčitkám...
V minulém roce jsem s nimi, spolu s Martinem, pracovala na jejich komunikaci a empatickém přístupu jeden k druhému. Výsledek je takový....
Jana se naučila po příchodu domů s Mirkem hezky přivítat pusou a pozdravem, a on se naučil jí dopřát nějaký čas na "přeladění se". Mezi tím, než se osprchovala po práci a pohrála si s dětmi, jí dal možnost si na půl hodinky zdřímnou a pak připravil kávu, kterou si spolu vypili a probrali, co se ten den odehrálo, jak se jim dařilo, jak se měli. Mirkova citová nádrž se rychle naplnila a Janiny city k Mirkovi zesílily. Společně pak připravili večeři. Společné stolování jejich vztahu a domácí pohodě velmi prospělo. Z jejich rozlítaných a hádajících se dětí se brzy staly spokojené děti, neboť doma mezi rodiči zavládla pohoda. Jana pak okoupala a uložila děti, Mirek četl pohádku. V těchto úkonech se střídali. Večer mají pro sebe, jen ti dva. Čtou si nebo se dívají na film, teď dokonce na naše doporučení sledují Mahabharátu.
Tento pár se naučil, že je dobré vypozorovat, jak se partner zrovna cítí a zda je otevřený rozhovoru a kdy je třeba si dát prostor. Dříve byly všechny jejich rozhovory příliš vášnivé a plné nepochopení, následně přicházela frustrace a tendence spolu bojovat. Vyzkoušeli si, jaké to je, když netlačí na pilu a nepouští se do náročných nebo hlubokých rozhovorů, když je jeden unavený nebo zrovna nemá sílu o něčem diskutovat. Společně hledají ten správný čas a respektují stavy a momentální nálady jeden druhého.
Vysvětlili jsme si, že je naprosto v pořádku, když s námi druhý nesouhlasí nebo má jiný názor. Sice svůj nesouhlas třeba nahlas neřekl, ale prozradila to jeho neverbální komunikace. Doporučuji v tom momentě položit otázku: "Jak to vnímáš ty?" nebo "Jsem ještě srozumitelný/á?" A dát prostor druhé straně se vyjádřit.
Systematická práce na sobě tomuto páru trvala od března do poloviny prosince minulého roku. Během této doby si docházeli na Fen kineziologii, Metodu vnitřního souladu a pán ještě na Satori dýchání, paní na akupunkturu. Tento postup a kombinace technik byl určen skrze svalový test. Vypovídá to o tom, že každý z našich klientů potřebuje jiný přístup a také jiný postup k tomu, aby se jeho situace uzdravila a posunula. Díky svalovému testu umíme velmi přesně zacílit jakoukoliv práci a najít ideální řešení každému na míru. V závěru je nutné podotknout, že se jim to povedlo jen proto, že to se svou proměnou mysleli vážně a snažili se s námi spolupracovat.
Každému, kdo hledá pomoc, návod nebo řešení, ať je pomoženo.
Gratulujeme
této mladé rodině, že překonali staré vzorce a emoční zátěže, které jim znemožňovaly fungovat mezi sebou harmonicky.
Přejeme vám hezký den, Natália a Martin