Natália AeshaDasi Bartošková

Možná jste nad tím nikdy takto nepřemýšleli, ale tak, jako přemýšlíme o tom, co jíme a jak se po jídle cítíme, bychom měli přemýšlet také o lidech, kterými se obklopujeme. Někteří lidé jen prochází, vzájemně se obohatíme a ti obvykle nezůstávají dlouho… čtěte dál.

Někdy můžeme mít dojem, že ten či onen člověk do našeho života patří, protože s ním pracujeme v jedné kanceláři nebo se známe už tak dlouho, třeba od školy. Pak jsou tady vztahy, na kterých nám záleží. Ale někdy se tak moc snažíme, zatím co druhá strana má priority jinde, znáte to?

Abychom skutečně dokázali správně rozlišit člověka, který do našeho života patří, od toho, který do něj nepatří, je nutné naše vlastní sebepoznání. Ano - důležitou roli hraje naše vlastní sebepoznání a rozvoj dobrých vlastností, jako je empatie, naslouchání, sebereflexe, optimismus, laskavost, aj.

Když sami sebe dobře známe, snadno poznáme, Kdo je náš člověk. Díky sebepoznání máme jasně stanovené priority. A na základě nich si vybíráme lidi, kteří s nimi rezonují a do našeho života zapadají. Jde přirozeně o lidi, kteří sdílí stejné hodnoty a názory, nebo pohledy na život, jako máme my. Nemusí to být soulad ve 100%, ale postačí, když najdete společný jmenovatel alespoň v těch základních prioritách, které nás vyjadřují nejvíce. Například duchovní a filozofické pojetí života. Nebo společné zájmy, koníčky a životní styl. Po setkání s takovým člověkem se vzájemně cítíme obohacení, povznesení a inspirovaní.

A KDO DO NAŠEHO ŽIVOTA NEPATŘÍ?

Někteří lidé si jen stěžují, litují se a všechno vidí negativně, o druhých lidech mluví zle a neumí vidět svět lepší a veselejší. Málokdy od nich slyšíte, že mají z něčeho radost, nebo, že jsou za něco v životě vděční. Neumí naslouchat a neznají zdravou míru. Čas strávený s člověkem tohoto typu je doslova za hranou a tím pádem i vyčerpávající. Parazitují na naší pozornosti a energii. A po setkání s nimi se cítíme jako odpadkový koš nebo energeticky vydrancovaní a fyzicky bolaví. Takoví lidé do našeho života rozhodně nepatří. Nejsou zlí, jen se nemají rádi a chybí jim hlubší sebepoznání. Oni prostě nevidí, co vám i sobě tímto přístupem a chováním způsobují. Potřebují čas.

  1. Rozlučte se s lidmi, kteří se nemají rádi a nemají rádi život.
  2. Rozlučte se také s lidmi, kteří vás využívají nebo vám závidí a pomlouvají vás.
  3. Rozlučte se s lidmi, kteří mluví jen o sobě a vás nepustí ke slovu.
  4. Rozlučte se s lidmi, kteří s vámi bojují o moc
  5. Rozlučte se s lidmi, kteří jsou negativní, plní obav, strachů, jsou kritičtí a snižují sebe nebo někoho jiného.

Udělejte to s úctou a citlivě, protože i nevědomý člověk pozná, když se s ním jedná s respektem.

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY

Jestliže jsme v nějaké formě necitlivosti a ještě k tomu všemu chybí i troška sebereflexe, snadno nám unikne, jak se při rozhovoru s námi cítí druhá strana.

Například. Někteří nemocní lidé se dokáží hodiny bavit o nemocích, lékařích, vyšetření, o bolesti a o tom, jak je všechno špatně. Do detailů popisují veškeré zákroky a vyšetření a nechápou, že to není příjemné téma k rozhovoru. Zdravý člověk se NECHCE bavit o nemocích a lékařích déle než 5 min. Jestliže se dotyčný neumí sám korigovat a bavit se i o dalších běžných věcech, musíme mu nastavit hranice a vymezit se. V případě, že nerespektuje všeobecná pravidla rozhovoru, které by měl každý z nás cítit ve svém srdci, je to proto, že vidí jen sám sebe a své problémy. Uděláte líp, když se s ním přestanete stýkat. Váš život bude veselejší a váš tlak bude v normě...

Další příklad. Některé maminky se neumí bavit o ničem jiném, než o svých dětech a starostech kolem rodičovství. Opět je za tím nějaká forma necitlivosti, sebestřednosti a nízké sebereflexe…

Poslední příklad.

Nemluvte jen stále o sobě a své práci. Pochopte, že druhá strana může mít jiné potřeby a možná jí to téma nedělá dobře.

DOPORUČENÍ.

* Najděte si k sobě lidi, které nebudete muset korigovat, kteří si to pohlídají sami.

* Ctěte nějaký zlatý střed. Když mluvíte o tématu, které vás pohltilo (například nemoc, politická situace), nebo vás zajímá (například práce, děti), hlídejte si, zda nemluvíme příliš vášnivě, příliš dlouho a zda tím druhou stranu už neunavujete.

A vaše vztahy budou mít úplně jinou hodnotu, než tomu bylo doposud. Odrazí se to také na našich párových orgánech, což už víme, že jejich stav odráží naše vnitřní postoje a vztahy s okolím, že.

Individuální, párové a skupinové terapie v Brně: https://www.aeshadasi.cz/terapie

Online Testy Emoční zralosti: https://www.aeshadasi.cz/online-testy

Podcast OSUDOVÉ MOMENTY: https://www.youtube.com/watch?v=uTfnb_c7Yeo

Péče o Tvé zdraví, vitalitu a celkovou kondici: www.dejsialoe.cz

Máte nějaké otázky? Napište mi: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Přeji vám krásný závěr roku, s láskou Natália

© 2016-2024 Deník Natálie Tothové , GDPR

webdesign: 3wD webdesign

FaceBook YouTube spokojena.zena@gmail.com